Ciekawostki

ALFONSO GABRIEL CAPONE

Któż nie słyszał o Amerykaninie włoskiego pochodzenia, zwanego Scarface.
Al Capone, syn włoskich emigrantów, przyszedł na świat w roku 1899 w Nowym Jorku. Edukację przyszły król amerykańskich gangsterów odbył krótką. Mając 14 lat pożegnał się ostatecznie (po awanturze z nauczycielką) ze szkołą.

Majątek zbił na przemycie alkoholu, oraz czerpiąc zyski między innymi z nielegalnych kasyn, barów oraz prostytucji. Jednocześnie gangster dbał o swój dobry wizerunek. Wymyślił i wprowadził w życie program walki z krzywicą. Za pieniądze gangu w chicagowskich szkołach podawano każdemu dziecku szklankę mleka dziennie. A w latach Wielkiego Kryzysu, restauracje należące do Al Capone wydawały bezpłatne posiłki, z których korzystały tysiące ludzi bez środków do życia.

Mimo wieloletnich wysiłków służb federalnych, nie udało się udowodnić udziału Al Capone w morderstwach, przemycie, czy zyskach z prostytucji. Dopiero grupa agentów prowadzonych przez Eliota Nessa doprowadziła gangstera przed sąd za niepłacenie podatków. Al Capone został skazany na 11 lat, a wyrok odsiedział między innymi w słynnym Alcatraz. Po wyjściu na wolność Al Capone nie zdołał już odbudować swoich wpływów, stracił kontakty, szwankowało również zdrowie i psychika. Jeden z najbardziej znanych gangsterów świata zmarł w 1947 roku.

DOKTORAT MENDELEJEW

Napis na butelkach z wódką informujący, iż „moc” wynosi 40%, to rezultat pracy doktorskiej Dymitra Mendelejewa. Znany z kart podręczników rosyjski uczony Dymitr Mendelejew (ten od Tablicy Mendelejewa) rozprawę doktorską napisał nie o pierwiastkach, a o...wódce. Na zlecenie cara Aleksandra III Mendelejew opracował idealny (według siebie) skład wódki. W 1884 roku Mendelejew ogłosił, iż najlepsza proporcja wódki to 40% spirytusu i 60% wody. Rychło liczba ta wyznaczała ogólnoświatowy standard wódki na wszystkich kontynentach.

GDYŻ MĘŻCZYŹNI BYLI NIEŚMIALI

Kojarzony z wakacyjnym wypoczynkiem, bądź bankietem, „szwedzki stół” to wynalazek nie właścicieli pensjonatów, a pomysł stosowany na szwedzkich dworach już przed czterystu laty. Zakąskom, wśród których nie mogło brakować śledzi, serów, marynowanego łososia, gęsiny, żeberek, i innych mięsnych smakołyków, towarzyszyło co najmniej 15 gatunków szwedzki wódek. Z założenia szwedzki stół miał pomóc mężczyznom przełamać wrodzoną nieśmiałość wobec dam.

CZY WIESZ, ŻE??

• winorośl uprawiano w okolicach Krakowa już ponad 900 rokiem n.e., czyli zanim Mieszko I przyjął chrzest. • W Zielonej Górze nie bez powodu znanej stolicą polskiego wina, winorośl zaczęto uprawiać początkiem XIV wieku.

• pierwsza wytwórnia win musujących powstała we Francji około 1630 roku.

• pierwszą na obecnych polskich ziemiach wytwórnie win musujących uruchomiono w Zielonej Górze prawdopodobnie w 1820 roku.

• w roku 1782 we Lwowie powstała fabryka J.A Baczewskiego. Firma słynęła z najprzedniejszych wódek i rumu.

• w 1823 roku w Poznaniu założono Fabrykę Wódek i Likierów Hartwig Kantorowicz. Najsłynniejszym produktem firmy jest Wódka Wyborowa

• Kolejna była założona w 1848 roku Fabryka Wódek i Likierów Winkelhausena w Starogardzie.

• w latach II Rzeczypospolitej rozpoczęto produkcję Wódki Luksusowej w warszawskiej Wytwórni Wódek

• Rośnie spożycie wina w Polsce Jeszcze niedawno statystyczny Polak wypijał rocznie niewiele ponad 2 litry wina. Polak wypijał niewiele ponad 2 litry wina. Obecnie około 3,8 litra, zaś fachowcy twierdzą, że za kilkanaście lat dogonimy Hiszpanów, czy Włochów. Wydaje się to być nieco zawyżona kalkulacja, wszak południowcy piją około 40 litrów wina rocznie.